Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Dom Pomocy Społecznej w Tarnówku

O instytucji

Dom Pomocy Społecznej w Tarnówku leży w południowo – wschodniej części gminy Kruszwica, nad wschodnim brzegiem jeziora Gopło, na terenie Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego. Usytuowanie to umożliwia korzystanie z walorów przyrodniczych i podziwianie piękna malowniczej okolicy. Miejscowość Tarnówko wzmiankowana jest w dokumentach biskupa włocławskiego z 1487 roku. Dom Pomocy Społecznej w Tarnówku rozpoczął swoją działalność od 1953 roku.

Dom Pomocy Społecznej w Tarnówku jest domem stałego pobytu przeznaczonym dla 80 osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie kobiet i mężczyzn. Posiada zezwolenie na jego prowadzenie wydane na czas nieokreślony.

Dom jest jednostką stacjonarną, świadczącą osobom wymagającym całodobowej opieki, usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.

Celem Domu jest stworzenie mieszkańcom warunków godnego życia w poczuciu bezpieczeństwa. Zapewniamy pokoje jedno, dwu i trzyosobowe wyposażone zgodnie z wymogami standaryzacji.

FORMY USŁUG PROPONOWANE PRZEZ DOM

Metody i formy pracy zostały dostosowane do ogólnego stanu zdrowia i możliwości psychofizycznych,upodobań i zainteresowań mieszkańców. Propozycje zajęć zostały opracowane dla każdego stopnia niepełnosprawności intelektualnej. Aktywizacja zajmuje w Domu Pomocy Społecznej w Tarnówku jedno z najważniejszych zadań, ma na celu rozwijanie zainteresowań i mobilizuje mieszkańców do aktywnego wykorzystania czasu wolnego. Mieszkańcy mają możliwość uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych organizowanych w przeznaczonych do tego salach.

  • Pracownia rękodzielnicza - W tej pracowni mieszkańcy wykonują różne rzeczy w oparciu o wszystkie możliwe materiały. Wykorzystuje się tu zarówno papier, farby, klej, piasek, glinę oraz wiele innych materiałów. Główną zasadą jest poszukiwanie takich zadań, aby były możliwie proste do wykonania, a efekt pracy duży. Wytwory rękodzielnicze prezentowane są podczas wystaw i konkursów.

  • Kuchnia terapeutyczna - Mieszkańcy uczą się też obsługiwać sprzęt gospodarstwa domowego oraz wyrabiają w sobie nawyk estetycznego nakrywania do stołu, podawania potraw i posługiwania się sztućcami. W tej pracowni zajęcia polegają najczęściej na przyrządzaniu rozmaitych potraw, wypieku ciast, przygotowywaniu surówek i sałatek.

  • Sala Doświadczania Świata - Jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem terapii jest doświadczenie świata zmysłami oraz odprężenie, relaks i wyciszenie. Sala wyposażona jest w łóżko wodne, basen kulkowy, światłowody, tablice polisensoryczne, kulę obrotową, wibropodest, tablicę świetlno-dźwiękową, emiter zapachów oraz kolumnę wodną.

  • Sala zajęć pedagogicznych - Celem zajęć w tej pracowni jest poszerzenie świata doznań oraz wyzwalanie aktywności poznawczej i społecznej. Udział w zajęciach pomaga w stymulowaniu rozwoju różnych sfer funkcjonowania uczestnika terapii. Należą do nich : naśladowanie, percepcja (wzrokowa, słuchowa), motoryka mała, koordynacja wzrokowo-słuchowa, działania poznawcze (mowa czynna, pamięć, uwaga, myślenie), uspołecznianie, czynności samoobsługi. Program zajęć obejmuje min. elementarne umiejętności czytania i pisania,elementarne umiejętności liczenia, orientacje w czasie oraz orientację w przestrzeni. Sala wyposażona jest w komputery przeznaczone do nauki i zabawy.

  • Punkt biblioteczny - Wyposażony jest w bogaty księgozbiór oraz codzienną prasę. Podczas zajęć biblioterapii mieszkańcy mogą korzystać odpowiedniej literatury, która stymuluje rozwój myślenia i wiedzy, a także ma bardzo dobry wpływ na rozwój osobowości, uczy akceptacji i zaufania.

  • Sala zajęć kulturalno-oświatowych - W sali prowadzone są zajęcia muzykoterapii. Uczestnicy zajęć mają między innymi możliwość poznawania oraz uczenia się nowych piosenek, gry na instrumentach muzycznych oraz śpiewu indywidualnego i zespołowego. Ponadto organizowane są również szeroko rozumiane zajęcia kulturalno-oświatowe, podczas których mieszkańcy mogą aktywnie spędzać swój wolny czas.

  • Sala rehabilitacji - Oferuje zabiegi w zakresie: kinezyterapii ( rowery rehabilitacyjne, rotory, atlas, trenażer eliptyczny, ergometr, piłki lekarskie, drabinka, ławka, materace, stół rehabilitacyjny, ciężarki), fizykoterapii ( bioptrom, sollux,), masaż ręczny, masaż wodny, a także ćwiczenia indywidualne, grupowe, gry i zabawy ruchowe.

  • Sala sportowa - Sala wyposażona jest w wysokiej klasy sprzęt sportowy: atlas, bieżnia, rowery rehabilitacyjne, materace, drabinka, worek treningowy, itp. Zajęcia dostosowane są do możliwości fizycznych mieszkańca. Mieszkańcy swoją sprawność fizyczną mogą zaprezentować na zawodach i spartakiadach.

  • Ponadto mieszkańcy mają do dyspozycji kaplicę, pokój gościnny, pralnię pomocniczą i palarnię. Biorą udział w imprezach kulturalno-oświatowych organizowanych w Domu oraz w środowisku, a także w wyjazdach i wycieczkach.

Oferujemy również opiekę pielęgniarska, opiekę lekarska: internistyczną, psychiatryczną i inną specjalistyczną. Zapewniamy  całodobową opiekę i pielęgnację, a także pełne wyżywienie, w tym diety specjalistyczne.

Herb Powiat Inowrocławski

Powiat Inowrocławski

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Biuletyn Informacji Publicznej